Athletic Hall of Fame

Athletic Hall of Fame

The Saint Joseph Notre Dame Athletic Hall of Fame promotes and supports the rich tradition of athletics at SJND by selecting and honoring people who have made significant athletic contributions to the SJND community.

In addition to players, coaches and athletic teams, eligible nominees may also include athletic department staff members and or supporters of the SJND Athletic Department.

A team of individuals, who represent all constituencies of SJND will serve as members of the voting committee that will determine the inductees for each class.

Congratulations to the 2018 Hall of Fame Inductees!

Anthony Aiello
Ray Freitas  
Kate Gordon ‘99
Jon Gordon ‘96
Pete Lillevand ‘57
Crystal Rizzuto Rodrigues ‘01

Gene Valenzuela
1990-1991 Men’s Basketball Team

Induction Ceremony

April 28, 2018 at 6:00 pm

Save the date!

Come celebrate with us on April 28, 2018 starting at 6:00 pm
Scott’s Seafood, Jack London Square
2 Broadway, Oakland, CA 94607

Ticket purchase information to come.

Nomination

Please help identify individuals and teams who have had a great athletic influence or who have made significant contributions to the SJND Athletic Program. If you would like to make a nomination, please read the Nomination Criteria and choose the appropriate form below. You may nominate using the online form, or download and mail the form:

Athlete Nomination Form - Online
Athlete Nomination Form - PDF

Coach Nomination Form - Online
Coach Nomination Form - PDF

Team Nomination Form - Online
Team Nomination Form - PDF

Staff/Supporter Nomination Form - Online
Staff/Supporter Nomination Form - PDF

Past Inductees

These inductees exemplify the scholastic athletic tradition of SJND.

1994: Hall of Fame Debut

Bill Ahern ’41
1941 Varsity Basketball Team (Bill Ahern, Ignatius Arceo, Bob Fairwell, Ed Fennelly, William Gottinger, Augie Gouig, Jim Loftus, Bill McInerney, Daniel O’Connell, Martin O’Connell, Joe Ovalle, Paul Petersen, Julien Rice, and John Walpole)
Brother Charles Weiss, S.M.
Roberta Hoffman Carlson ’43 
Barry Reed ’44
Marvin Vitatoe ’69
Mike Phelps ’63
Debra Costello Zabriskie ’75
Calvin Byrd ’89
Mel Caughell

1996

Bea Rowney ’32
Ed Fennelly ’42
1944 Varsity Track Team (Bob Raab, Jerry Veasy, Jerry Minot, Tom Mollard, Ken Scullin, Lou Grimard, Paul Giudice, Herman Furino, Paul Deible, Greg Ahern, Bill Steir, Miles Braten, Rod Stewart, Jack Moore, Barry Reed, Rich Erving, Dick Fahey, Bob Moyahan, Bob Weber, Fran Falls, Rich Petersen, Jack Chauvin)
David Lillevand ’55
Mike “The Huts” Hutslar ’65
Harold “Hal” Gray ’68
Gail Sousa Rodrigues ’70
Andre Hill ’72
Rich Campbell

1998

Jim Ring ’40
John Sousa ’47
1969 Boy’s Varsity Basketball Team (Ed Scurry, Coach John Higgins, Sam Spear, Bob Agnew, Marvin Vitatoe, Macio Lane, Rick Lane, John Repetto, Brad Crow, Mike Freccero, Dave Adams)
Jill Keene ’78
Jason Kidd ’92
Helen and George Chaix
Fran Smith
Frank LaPorte

2000

Dick and Sandy Anderson
Adrian Ealy ’92
Shawn Jenkins ’84
Jeong Min Park ’93
Jerry Vitatoe ’67
1942 Varsity Basketball Team (Warner Berg, Augie Gouig, Harvey Coddle, Ed Regan, Jim Loftus, Robert Buddle, Phil Reynolds, Joe Ovalle, Ed Fennelly, Tom Fennelly, Wilfred (Marion) Alfonso, Louis Agnew, Ignatius Areo, George McGiffin)
1967 Cross Country Team (Mike Siordia, Don Rodrigues, Mike Slater, Brad Rankin, Larry Kempel, Kevin Anderson, Dennis Walsh, Bill Agnew)
1968 Boys Soccer Team (R C.Arroyo, Stephen Andrott, Sergio Arroyo, Juan Ramirez, Patrick McAtee, T. Tyler, J. Sanchez, A. Hauwert, J. Honeywell, Robert Ratto, Stephen Sieck, M. Pedemont, Thomas Eggers, R. Wayne, D. O’Connell, T. Ramos, J. McNeill, M. Taylor, S. Thomson, M. O’Connell, Edward Thomas, S. Kelcher, Bill Agnew, Edgar Suter, Marco Dondero, John Hauwert, Michael Siordia)